A június 9-ei választáson induló jelöltek és jelölőszervezetek választópolgáronként három forintért juthatnak hozzá a választók név- és lakcímadataihoz a közvetlen kampány érdekében.
A választási eljárásról szóló törvény lehetővé teszi a jelölteknek és a listát állító jelölőszervezeteknek, hogy a kampány céljaira igényeljék a szavazóköri névjegyzékben szereplő választópolgárok nevét, lakcímét, életkorát és nemét a választási irodáktól. Így a jelöltek és jelölőszervezetek a kampányban közvetlenül is megszólíthatják a választókat.
A megkereséseknek egyéni jelölt esetében a helyi választási irodák, főpolgármester-jelölt esetében a Fővárosi Választási Iroda, míg listát állító jelölőszervezet esetében a Nemzeti Választási Iroda (NVI) legkorábban a jelölt, illetve lista nyilvántartásba vételének jogerőre emelkedése után tehet eleget.
A Nemzeti Választási Bizottság hat listát vett jogerősen nyilvántartásba a Nemzeti Választási Bizottság az európai parlamenti (EP-) választásra, a helyi választási bizottságok pedig több mint 35 ezer jelöltet vettek jogerősen nyilvántartásba az önkormányzati választásra.
A választási irodák csak akkor adják ki a választók adatait, ha a kérelmezők igazolják, hogy befizették az adatszolgáltatás díját. Az adatszolgáltatás díja az abban szereplő választópolgáronként három forint.
Mivel ebben az évben közös eljárásban rendezik meg az európai parlamenti (EP-) és az önkormányzati választást, az adatszolgáltatás adatait az igénylők mindkét választásban felhasználhatják, a bár a két adathalmaz között eltérés van.
Ezeket az információkat kizárólag közvetlen politikai kampány céljára lehet felhasználni, másolásuk, harmadik személynek történő átadásuk tilos. Az adatokat legkésőbb a szavazás napján meg kell semmisíteni, az erről szóló jegyzőkönyvet június 12-én 16 óráig kell eljuttatni a választási irodához, amelytől a jelöltek és jelölőszervezetek a választók adatait megkapták.
A jogszabály a választópolgár információs önrendelkezési jogának érvényesülése érdekében lehetővé teszi, hogy megtiltsa a róla nyilvántartott adatok kiadását. Az adatok kiadását a névjegyzékkel kapcsolatos kérelemben kell bejelenteni, a kérelem online is benyújtható. Más állami vagy önkormányzati szerv személyes adatot nem szolgáltathat a jelölteknek, jelölőszervezeteknek kampánycélra.
(MTI)